2008. december 26., péntek

Városfejlesztési műhelyek és ifjúsági központ

Készül Gyergyószentmiklós Integrált Fejlesztési Terve. A műhelymunkákon mi is részt vettünk, az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért, valamint az Esély Alapítvány képviseletében. Leginkább az Ifjúsági Központtal kapcsolatos munkákban vettünk részt.

A Regionális Operatív Program pályázati lehetőséget nyújt integrált városfejlesztési tervek támogatására. A terv már idén tavasszal elkészült, az új városvezetés azonban tökéletesíteni akarta ezt a tervet. Ennek érdekében jött létre egy városfejlesztési műhely, amely felülvizsgálta, alakította, kiegészítette a tervet.

A műhelymunkák során a terv különböző fejezeteit beszéltük meg. Mi elsősorban az ifjúsági, a szociális valamint a turizmussal kapcsolatos műhelyeken vettünk részt. Ezekből a beszélgetésből is inspirálódtunk a turizmus-fejlesztési ötleteinkhez.

A terv szociális fejezetében lehetőség van ifjúsági központ létrehozására is, így az egyesület számára adódott egy nagy lehetőség, hogy közelebb kerüljünk céljainkhoz. Több hónapon keresztül zajlottak az ifjúsági központtal kapcsolatos beszélgetések, viták, amelyek fő kérdései az igények valamint a fenntarthatóság körül forogtak.

A konkrét pályázati kiírás megjelenésekor vált világossá, hogy az egykori Mozi épületében más tevékenységet (könyvtár, mozi) nem lehet megvalósítani a pályázatból, így maradt az ifjúsági központ ötlete.

Egyetértettünk abban, hogy első lépésben egy igényfelmérésre van szükség ahhoz, hogy lássuk mik a gyergyói fiatalok igényei, szükség van-e ifjúsági központra. Az igényfelmérést az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért és Gyergyószentmiklós Megyei Jogú Város önkormányzata szervezte. Az egyesület feladata volt a kérdőív elkészítése és az eredmények elemzése, a város szervezte meg a lekérdezést az iskolákban.

Az egyesület számára mi készítettük el a rövid kérdőívet, amely a következő kérdésekre kereste a választ:
  • Mennyire elégedettek a gyergyói fiatalok a város ifjúsági életével és miért?
  • Mire lenne szükségük ahhoz, hogy jobban érezzék magukat a városban?
  • Mennyi szabadidejük van, és ezt a szabadidőt mivel töltenék szívesen?
  • Milyen tevékenységeket képzelnek el egy ifjúsági központban?

2008. december 24., szerda

Együtt a művészetben!

November végén elindult az Esély Alapítvány "Együtt a művészetben" nevet viselő programja.

A program célja, hogy az alapítványhoz járó mozgássérült és egészséges gyerekek-fiatalok közösen művészetterápiás műhelyeken illetve színi műhelyen vegyenek részt. Ezáltal szeretnénk segíteni a sérült gyerekek beilleszkedését, valamint lehetőséget adni az egészséges fiatalok számára, hogy megismerjék a sérült gyerekek világát.

Az Európa Tanács ifjúsági programjától szerzett támogatás segítségével egy évig minden hónapban találkozunk. A novemberi találkozáson ismerkedtünk egymással, decemberben karácsonyfadíszeket készítettünk. A tevékenységeken jelenleg 12 sérült fiatal és családjaik valamint 12 egészséges fiatal vesz részt.

Januárban a tervek szerint szánkózni megyünk.

A találkozásokon mi is részt veszünk, valamint a mi feladatunk a projekt adminisztrálása.

További információk az Esély Alapítvány honlapján találhatók meg.

2008. december 22., hétfő

Elkészült az Ortomed szaküzlet internetes áruháza

Novemberben sikerült elkészüljünk az Ortomed egészségügyi szaküzlet internetes áruházával.

Az oldalon orvosi kellékek találhatók meg, felszerelések, mozgáskorlátozottak számára segédeszközök, különböző egészségügyi kiegészítők.

Az oldal egy partnerünk által elkészített shop motorral működik.

Az oldal elkészülése után látogatottság növelésével, online marketing szolgáltatásokkal segítjük az eredményesebb eladást.

Az oldal a következő címen érhető el: www.ortomed.ro

Új tevékenységi terület: turizmusfejlesztés

Gyergyóban mindig is sokat hallhatunk a turizmusról, turizmus fejlesztésről, a közösség számára a turizmusban rejlő lehetőségekről. Az elmúlt időszakban szinte hetente volt olyan rendezvény, amelynek a turizmus fejlesztése volt a témája. Kedvet kaptunk hozzá :-)

Konferencia a biztonságos turizmusról, Gyergyószentmiklós Integrált Városfejlesztési tervének műhelymunkái, november 13-án pedig Hargita Megye Turisztikai stratégiájáról szóló tanácskozás. Mind olyan rendezvények, amelyek hatására különböző ötleteink támadtak.

Már több mint 5 éve annak, hogy mi is készítettünk egy link gyűjteményt a startlapon, amelynek célja a gyergyói honlapok összegyűjtése volt, és kicsit a térség promoválása is. A gyergyószentmiklós.lap.hu oldalon azóta már több mint 300 link található. Az elmúlt 19 hónapban 48.000 látogatást mértünk. Ebből 27.000-et Magyarországról.

Az oldalon olyan személyek fordulnak meg, akik érdeklődnek Gyergyó és vidéke iránt. Mi pedig mostantól arról szeretnénk tőlük érdeklődni, hogy mi a véleményük a térségről, milyen elvárásaik és igényeik vannak a gyergyói turisztikai szolgáltatások iránt.

Egy online kutatást fogunk elindítani, amelyben a Gyergyó térség iránti turisztikai attitűdöt vizsgáljuk. Félévente készítünk egy-egy tanulmányt, jelentést, összegezzük a felmérés eredményeit. Célunk, hogy olyan tudást állítsunk elő, amelyet a helyi szolgáltatók felhasználhatnak a szolgáltatások minőségének javítása érdekében, és versenyképesebbé teszik a gyergyói turizmust.

Ezen kívül még egy ötletünk lett, az online kutatás helyét nem csak a kérdőív számára tartjuk fent, hanem egy térségi szintű turisztikai honlapot fogunk indítani, előbb magyarul, később pedig románul és angolul/németül is. A honlappal szeretnénk növelni térségünk turisztikai vonzerejét, ide vonzani a turistákat, hozzá járulni a térség szintű marketing tevékenységekhez, népszerűsíteni a különböző szolgáltatókat.

Az előkészítő munkák, ötletelések, tárgyalások már elkezdődtek. Terveink szerint 2009 január végére már mindkét projekt indulásra készen fog állni.

2008. december 21., vasárnap

Csapatépítő hétvége az ifjúsági műsor számára

November 7-9 között volt megtartva a "Légy pozitív!" Ifjúsági Műsor első műhelytábora, amelyet a Csiky-kerti Szent Benedek Tanulmányi Házban szerveztünk.

Az első jelentkezési határidő lejártával és a kiválasztásokkal létrejött a műsort szerkesztők csapatának gerince. Egy hétvégét töltöttünk együtt, amelynek a célja a csapat összerázása és a műsor megtervezése volt.

A hétvége során a mi dolgunk az volt, hogy levezessük a csoportmunkákat, ismerkedő játékokat. A csoportmunkák célja az volt, hogy a csapat kiértékelje az igényfelmérés eredményeit, megtervezze a műsor szerkezetét, illetve alakuljon ki egyfajta munkamegosztás és munkaszervezés.

A hétvége során ezen kívül voltak az egyesület tevékenységével kapcsolatos bemutatók, fényképvetítések, a bemutató műsor újranézése, multimédia műhelymunkák. A hétvége részletes leírása megtalálható a műsor honlapján:

http://ifikozpont.ro/bplustv/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=1

"Légy pozitív!" ifjúsági műsor bemutató adása

Sikeresen kiállta az első komoly próbát a "Légy pozitív!" Ifjúsági Műsor csapata. November 3-án, hétfőn este, bejátszottuk első műsorunkat.

Nem volt könnyű, hiszen a műsor összeállítását csütörtökön kezdtük el, sok minden hiányzott még. A lelkes csapat azonban sikeresen elkészítette a műsort. Azóta a bemutatkozó adás jórészét és néhány műsorból kimaradt jelenetet is sikerült feltölteni a projekt honlapjára.

A műsor honlapja: www.ifikozpont.ro/bplustv/

2008. december 19., péntek

Konferencia fogyatékkal élőkért

A Gyulafehérvári Caritas fogyatékkal élőkért tanácsadó irodája október 27–28. között konferenciát szervezett Együtt a fogyatékkal élőkért Európában címmel a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi Házban.

A konferencia célja találkozás a fogyatékkal élőkkel foglalkozó civilszervezetek és szakemberek között, az együttgondolkodás segítése, partnerségek létrejöttének támogatása és azon közös területek megtalálása, ahol tenni lehet a segítségünkre szorulók életminőségének javításáért. Ugyanakkor rálátást nyújtottak a konferencia szervezői a fogyatékkal élők jogaira is.

Az Esély Alapítványt Kercsó Ábel képviselte a konferencia résztvevői között.

Magáncégek is támogatják a "Légy pozitív" Ifjúsági Műsort

Már az ifjúsági műsor ötletének megszületésekor az volt egy másodlagos célja az egyesületnek, hogy a műsor nyújtotta reklámlehetőségeket kihasználva támogatókat vonzzon.

El is kezdtük ezt a munkát, és az egyesület számára igyekeztünk támogatókat szerezni. Első lépésben két gyergyószentmiklósi vállalkozás szállt be a projektbe. Az A-Digital foto-video-számítástechnikai szaküzlet készpénzzel támogatott minket, számukra az első média kampányunk szórólapjain adtunk reklám helyet. A Server számítástechnikai szaküzlet pedig egy nagy tárhelyű külső merevlemezt adományozott az egyesület számára, amelyet a műsorok készítésekor használ a csapat. A Server számára a műsor honlapján valamint a műsorok végén a támogatók között biztosítunk megjelenést. A két támogatás összértéke 505 lej.

Azon dolgozunk, hogy a későbbiekben még több támogatót sikerüljön szerezni az egyesület számára.

2008. október 22., szerda

Egy asztalnál, az Esély Alapítvány szimpatizánsai

Második alkalommal szerveztük meg szombaton Gyergyószentmiklóson az Esély Alapítvány közösségi bálját.

A szervezési munkákban mi is részt vettünk. Az alábbiakban a Gyergyó TV híradójából láthatnak egy részletet.



A mi munkánknak itt természetesen nincs még vége, hiszen van jónéhány bállal kapcsolatos pályázat amit el kell még számoljunk.

2008. október 18., szombat

Menedzsment szerződés az Esély Alapítvánnyal is

Szeptember 1-től újabb szervezet-fejlesztési szerződést sikerült megkötni, ezúttal az Esély Alapítvánnyal.

Az Esély Alapítvánnyal már évek óta együtt dolgozunk, készítettünk stratégiát, menedzseltük az "Esélyt a háznak, házat az Esélynek" programot, adminisztráltuk a "Pump your Project" képzési projekt pályázatát, más pályázatokat írtunk, menedzseltük a szponzorprogramot, dolgoztunk az Alapítvány szociális szolgáltatásának akkreditálásáért.

Ez a szerződés állandó fejlesztői kapcsolatot jelent az Alapítvánnyal, igaz egyelőre csak néhány hónapig. Ugyanis a tervek szerint az Alapítvány sérültekkel foglalkozó programja hamarosan a Katolikus Caritas gyergyói szervezetének tevékenységei közé kerül.

Jelenlegi megbízatásunk is elsősorban arról szól, hogy ezt a fúziót az Esély Alapítvány részéről levezessük. Továbbá feladatunk az Alapítvány képviselete a különböző fórumokon, megbeszéléseken, a partnerekkel és szponzorokkal való kapcsolattartás, kommunikáció, valamint különböző szakmai anyagok készítése.

Szeptember óta képviseltük az Alapítványt a szociális kerekasztal megbeszélésén, pályázati lehetőségek bemutatóján, a városi önkormányzat szociális bizottságával való találkozáson, készítjük az Európai Önkéntes Szolgálat projektjeihez szükséges akkreditációs kérelmet, folytatjuk a szponzorprogram működtetését, részt veszünk a közösségi bál szervezésében, valamint már a Caritas családsegítőivel közösen előkészítünk egy nappali központ létrehozását célzó pályázatot.

2008. október 12., vasárnap

Menedzsment szerződést kötöttünk az EGYIK-kel

Augusztus 1-től már nemcsak szabadidőnkben fejleszthetjük az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért egyesületet.

Ez a szerződés nagy lépés mind az egyesület mind cégünk számára. Az egyesület ezáltal fizetett menedzsmenttel rendelkezik, nem függ a tagok és a vezetőség rendelkezésre álló idejének mennyiségétől, nagyobb lett a stabilitása. Cégünk számára pedig az állandó szerződés szintén fontos stabilizáló tényező, hiszen minél több hosszútávú szerződésünk van, annál biztosabbak az anyagi forrásaink is.

A szerződés értelmében feladataink:
  • Az egyesület stratégiai menedzsmentje: stratégiai terv és különböző anyagok kidolgozása, a stratégia megvalósulásának figyelése
  • Különböző projektek menedzselése
  • A kommunikációs folyamatok megszervezése és működtetése (médiában való szereplés, internetes oldal frissítése és fejlesztése, szponzorokkal való kapcsolattartás)
Ez a szerződés kiegészíti a pályázatírási szolgáltatásokról szóló szerződésünket, valamint különböző projekt alapú szerződéseket (például a "Légy pozitív!" Ifjúsági TV műsor projekt adminisztrációjáról szóló szerződésünket, honlapkészítésről szóló szerződésünket stb)

Augusztus óta eltelt időszakban tárgyalásokat folytattunk a Közösségi Információs Pont működtetéséről (az elképzelések szerint emellett alakulhatott volna ki az ifjúsági központ, a Városi Könyvtár épületében), igyekeztünk az ifjúsági tévéműsor reklámhelyeit értékesíteni, részt vettünk a város integrált fejlesztési stratégiájának kialakításáról szóló műhelymunkákon, ahol az ifjúsági központ tervét képviseltük, szintén az ifjúsági műsor kapcsán a Szülőföld Alap pályázat elszámolásával is elkezdtünk foglalkozni, valamint elküldtük adatlapunkat a Hargita Megyei Civil Szervezeti Katalógushoz, és működtettük az egyesület blogját.

Az elkövetkező időszakban egy fórumsorozatot fogunk szervezni az ifjúsági központtal kapcsolatosan, a fórum eredményeit pedig a vidékfejlesztési műhely előtt fogjuk bemutatni, indokolva az ifjúsági központ projektjének fontosságát.

2008. október 7., kedd

Nem nyert a Commenius pályázatunk

És akkor a hír az előző bejegyzéshez: Sajnos nem nyert a Commenius pályázatunk.

Ennek következtében egyelőre várni kell a Mozart terv indulásával, azonban nem mondtunk le róla. Nagyszerű ötletnek tartjuk a tanulócsoportok létrehozását. A fiatalok olyan képességeket sajátíthatnak el, amelyeket később a szervezetek tudásszervezetekké alakításában használhatnának.

Valószínűleg 2009-ben le tudunk adni egy pályázatot a Youth in Action-höz és úgy elindulni ezen az úton.

Mi az a Mozart terv? - Comenius pályázatot adtunk le

Álljon itt egy bejegyzés egy január közepei eseményről, majd következik egy ezzel kapcsolatos hír.

Azért jó Budapesten keresztül menni-jönni a nemzetközi képzésekre, mert ha hazafelé nem érjük el a Koronát legalább egy napot Budapesten kell tölteni. Ilyenkor pedig találkozni és beszélgetni lehet a régi ismerősökkel.

Így volt ez Máltáról hazafelé jövet is, amikor késő este érkezett a gépem, és csak másnap délután indult a vonat haza. Régi diákönkormányzatis barátaimnál aludtam és régi diákönkormányzatis ismerősökkel találkozhattam másnap.

Még decemberben jött egy levél, hogy az Ariadne Gaia Alapítvány erdélyi partnert keres egy pályázathoz. Az Alapítvány egyik vezetője, Ruzsa Ágota szervezetfejlesztő-tréner, még 1997-ben egy diákönkormányzati szabadegyetemen (Dökszab-on) tartott nekünk képzést. A régi kapcsolatok segítségével találta meg egyik gyergyói alapítványunkat, amelynek a nevében gyorsan küldtünk is egy partnernyilatkozatot.

Máltáról hazafele kiváló lehetőség volt arra, hogy személyesen is találkozzunk és megbeszéljük a pályázatot, illetve azt, hogy még milyen projekteket tudnánk közösen megvalósítani.

A budapesti Mozart cukrászdában találkoztunk Ágotával és egyik munkatársával. Ahogy az lenni szokott a különböző aktuális projektek mesélése közben sok új ötlet keletkezik. Ágota tanulószervezetekkel foglalkozik, a Tanuló Szervezetek a Fentarthatóságért SOL Magyarország Alapítvány igazgatója.

Egy Comenius pályázatot szándékoztak leadni február 15-ös határidővel (ez olyan mint az ifjúsági uniós pályázat, csak oktatási intézmények számára oktatási témában). A rendszerszintű tanulást, a tanuló osztály modellt szeretnék meghonosítani néhány magyarországi, és mivel éppen jókor beszélgettünk erről: erdélyi általános iskolában is. A projekt lényege, hogy egy tanárokból és partnerszervezetek képviselőiből álló csapat 2008 őszén Hollandiába látogatva egy képzésen megismerkedik ezekkel a modellekkel és olyan oktatási projektet indít saját iskolájában, amely során ezeket a módszereket használja. A tanév után újabb találkozásra kerül sor Magyarországon, újabb képzés és műhelymunka, majd újabb oktatási projekt az iskolákban, végül mikor az a tanév is lejár Romániában, nálunk lenne a harmadik találkozás.

Természetesen érdekelt a projekt, és itthon meg is találtuk partnernek a Vaskertes Iskolát. Néhány hét közös munka eredményeképpen február 15-re sikerült is leadni a Comeniusos pályázatunkat.

Na de a Mozart terv nem csak ennyiből áll.
Az ifjúsági projektekről beszélgetve kitaláltuk, hogy nemcsak általános iskolai szinten lehetne a tanulószervezet, tanulócsoport modellt és módszereket meghonosítani, hanem középiskolás szinten is. A középiskolások is használhatnák ezeket a módszereket a tanulásuk során, ugyanakkor segíthetnének az általános iskolásoknak is, valamint a középiskolába felvételizett kilencedikeseknek. Tanulócsoportokat szervezhetnénk.

A diáktanácsok ugye azért jöttek létre, hogy a diákok önszerveződését segítsék, demokráciára neveljenek, lehetőséget adjanak a diákok számára, hogy rendezvényeket szervezzenek, képzésekre járhassanak, megtanulhassák az érdekképviselet módszereit. A tanulócsoportoknak az lenne a lényege, hogy különböző tanulási és együttműködési modelleket sajátítsanak el a fiatalok, a tanulószervezetek és a tudástársadalom szemléletmódját ismerjék meg.

Akárcsak a diáktanácsok esetén, itt is számítunk az egyetemisták és fiatal felnőttek csoportsegítői munkájára. A Mozart terv harmadik lépcsőjeként egyetemistákat szeretnénk képezni arra, hogy középiskolás tanulócsoportokat segítsenek.

Itt jön képbe az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért, mivel mi lennénk azok, akik a Mozart terv részeként a középiskolások illetve egyetemisták szintjével foglalkoznánk.

Az első lépést megtettük, a Comenius pályázat el van küldve, a munka pedig ezen a téren is tovább folyik.

2008. szeptember 30., kedd

Elkészítettük a Gyergyó TV honlapját

Szeptember 29-én indítottuk el a Gyergyó TV új honlapját.

A régi oldalhoz képest tartalmilag alig van változás, azonban megjelenésre és dinamikusságában már egy sokkal modernebb portállal van dolgunk. A hírek, hirdetések sokkal könnyebben feltölthetők az oldalra, ennek hatására várhatóan sokkal naprakészebb lesz az új oldal. A régi oldal funkcióit is sikerült megőrizni: letölthetőek a híradók, él a fórum.

Az oldalt a napokban tovább csiszoljuk, hamarosan az időjárás előrejelzés is megtalálható lesz, valamint lehetőség lesz az egyes hírekhez hozzászólásokat is írni.

A Gyergyó TV honlapjának frissítésével ezentúl mi foglalkozunk.

2008. szeptember 15., hétfő

Új munkatársunk van

Augusztus 13-tól bővült a csapatunk. Kercsó Ábel régi barátunk, idén végezte el a Társadalmi tudományok és közkapcsolatok szakot a Csíkszeredai Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen.

Kercsó Ábel vagyok, 1985. július 22.-én születtem Gyergyószentmiklóson. Az általános iskolát a Vaskertesben jártam ki, majd a Salamon Ernő Elméleti Líceum Társadalmi Tudományok szakán végeztem el a középiskolai tanulmányaimat. Érettségi után felvételiztem a csíkszeredai Sapientia PR szakára. (Társadalmi tudományok és közkapcsolatok)

Az egyetemet elvégezve lehetőségem adódott, hogy a Sapientian megszerzett elméleti tudást a Logical Framework cégnél gyakorlaba ültessem. Ez egy kiváló lehetőség a tapasztalat szerzésre és kapcsolatok kialakítására, szakmai fejlődésre. Itt lehetőségem adódik, olyan feladatok elvégzésére, amelyek kapcsolatban vannak, azzal amit igazán szeretnék a későbbiekben csinálni.

Szeretném a Kercsók úgynevezett hagyományos szakmáját, az edzősködést csinálni és azt szeretném elérni, hogy azt csináljam amit szeretek és képes legyek megélni abból a tevékenységemből. Ennél a cégnél végzett munkámat nagyszerű lehetőségnek tartom a későbbi továbblépésre. Ezt tekintem a második lépcsőfoknak (az első a PR elvégzése) céljaim elérése fele vezető úton. Hobbijaim közé tartozik a focizás és a kerékpározás. Három sportért rajongok igazán, ha sorrendet kellene felállítani akkor a labdarúgás lenne az első helyen, a jégkorongot és a kerékpározást megelőzve. A munkám mellett készülök délutánonként besegíteni utánpótlás focicsapat szakmai munkájába, illetve inkább tanulni a szakma fortélyait és tapasztalatokat szerezni, mert elsősorban úgy lehet az edzői szakmát elsajátítani, ha benne van az ember és gyakorolja.

Ábel a szervezetfejlesztési munkánkba segít be. Az Esély Alapítvány valamint az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért fejlesztésével kapcsolatosan elsősorban PR-es munkákat fog végezni. Besegít továbbá a Progym-Hargita Gyöngye jégkorongcsapat honlapjának fejlesztésébe is.

2008. augusztus 31., vasárnap

Új honlapja van a Progym-Hargita Gyöngye jégkorongcsapatának

Augusztus 15-én indítottuk útjára a gyergyószentmiklósi Progym-Hargita Gyöngye felnőtt jégkorongcsapat új honlapját.

Az új szezon előtt nagy fejlődésen ment át a gyergyói jégkorong. Új névadó szponzora lett a csapatnak a Hargita Gyöngye (Perla Harghitei) kft révén, nemzetközi magyar-román bajnokságban a MOL Interligában indulunk, 10 új játékost igazolt a klub, közülük 6 légiós és 4 hazatérő gyergyói játékos, Bencze Attila révén alelnöki funkciót tölthet a Román Jégkorong Szövetségben, új arculat, színvonalas Gyilkostó Kupa valamint nagyobb szervezettség a klub irányításában.

Ehhez a fejlődéshez járulunk mi is hozzá a Progym honlapjának fejlesztésével. Átalakítottuk a honlap külalakját és a tartalmi fejlesztéseket is végeztünk.

Az oldalt kiszélesítettük, ami erősebb megjelenést biztosít, valamint több hely lett a cikkek számára, az eddigi két oszlop helyett három oszlop áll a rendelkezésünkre a különböző tartalmi elemekhez. Képet helyeztünk el a fejlécben és egy újabb menü is rendelkezésünkre áll.

Tartalmilag a legfontosabb egy bajnokságirányító rendszer telepítése. Most már a játékoskeret, a táblázatok, eredmények, statisztikák készítése sokkal könnyebb feladat. Az oldalt folyamatosan tesszük többnyelvűvé, bővítjük a Galériát, fórumot telepítettünk, lehetőség van a cikkekhez való hozzászólásra is. A támogatók logóit is könnyebben tudjuk megjeleníteni, ami a szponzorokkal való kapcsolattartásban segít.

Az oldalt fejlesztéséért és fenntartásáért cserében elhelyezhettük logónkat az oldalon, valamint három reklámhellyel is rendelkezünk, amelyet jutalékért értékesíthetünk. Az első két hétben honlapunkra 17 személy látogatott a Progym honlapjáról, valamint két reklámozni szándékozó keresett meg minket.

Az oldal látogatottsági adataival még jelentkezünk itt a blogon.

2008. augusztus 21., csütörtök

Nyert az Esély Alapítvány pályázata!

Második próbálkozásra sikerrel jártunk a "Together in Arts" - Együtt a művészetben pályázatunkkal. Február elsején leadott pályázatra még csak 55,5 pontot kaptunk az értékelőktől, június 1-re újra beküldött, javított pályázatunkra viszont már 70,5 pontot.

Ezzel az eredménnyel a nyertes pályázatok között szerepelhettünk és 7750 eurós támogatást nyertünk az Európai Unió Ifjúsági Programjától.

Az Esély Alapítvány projektjének célja, hogy az alapítványhoz járó mozgássérült és egészséges gyerekek közösen művészetterápiás műhelyeken illetve színi műhelyen vegyenek részt. A pályázat lehetőséget ad arra, hogy csoportsegítő szakembereket, műhelyvezetőket is tiszteletdíjban részesítsünk, ezáltal tudtuk volna az alapítványt nem csak tevékenységben hanem szervezetileg is erősíteni.

A projekt novemberben indul, akkor még jelentkezünk hírekkel itt a blogon.

2008. augusztus 2., szombat

Pump Your Project - Gyergyószentmiklós

"Pump Your Project" néven nemzetközi ifjúsági képzést szerveztünk Gyergyószentmiklóson. Az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért az Esély Alapítvány jogi hátterének segítségével pályázott a Youth in Action programhoz 2007 novemberében. A projekt adminisztrálása (pályázatírás, szervezés, elszámolás készítése) a mi feladatunk volt.

Sikeresen pályázott az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért és az Esély Alapítvány az Európai Unió ifjúsági programjához. A pályázat eredményeként június 20-26 között a csiky-kerti Szent Benedek Tanulmányház adhat otthont a Pump your Project nemzetközi képzéssorozat befejező állomásának.

A gyergyói képzés lényegében egy másfél éves munkát zár le. Németországban projektmenedzsment alapokat sajátíthattak el a résztvevő fiatalok és megterveztek egy olyan projektet, amit egy éven keresztül megpróbálnak megvalósítani, Máltán a csoportsegítők találkoztak azzal a céllal, hogy a projektben résztvevő fiatalok segítésével kapcsolatosan kapjanak képzést, Gyergyószentmiklóson pedig a lezáródott projektek kiértékelésének módjairól fognak tanulni, újra teljes létszámban a résztvevők. A képzés célja, hogy megtanulják úgy kiértékelni a projektjeiket, hogy a tanulságokat a későbbi munkák során fel tudják használni. Természetesen cél marad a baráti és egyesületi kapcsolatok elmélyítése is, közös projektek kitalálása.

A trénerek azért is támogatták a romániai helyszín ötletét, mert úgy gondolták, hogy egy ilyen képzés megszervezése nagy lehetőséget ad a most induló ifjúsági szervezetnek. Bekapcsolódhat az Európai Uniós pályázatok világába és a Cselekvő Ifjúság programba, nem csak haszonélvezőként mint a német vagy a máltai képzés kapcsán, hanem szervezőként is. Megismerhetik a pályázati rendszert és a pályázatokat lebonyolító Nemzeti Ügynökség működését is, ugyanakkor a város és a régió lakossága is felfigyelhet az egyesület munkájára, ezáltal helyi támogatottsága is nőhet.



A Youth in Action programot lebonyolító romániai nemzeti ügynökségtől (ANPCDEFP) 18.635 eurót nyertünk a projekt megvalósítására. 7 országból mintegy 25 fiatal vett részt a képzésen, három külföldi tréner vezetésével.

A tábor sikeres volt, a trénerek, résztvevők is meg voltak elégedve, sőt a helyi közösség fele is sikerült megmutatni magunkat, találkoztunk városunk új polgármesterével is.



A képzési programról bővebben az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért blogján lehet olvasni.

2008. június 30., hétfő

Befejeződött az EGYIK Önkéntes Központjának akkreditációja

Június 23-án érkezett meg postán a Nemzeti Ügynökség (ANPCDEFP) részéről az akkreditációs bizonyítványunkat. Mostantól az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért akkreditálva van az Európai Önkéntes Szolgálat keretén belül önkéntesek küldésére és fogadására, valamint önkéntes projektek koordinálására.

Április folyamán küldtük le az akkreditációs pályázatunkat, amelyben bemutattuk az Európai Önkéntes Szolgálat programjával kapcsolatos ötleteinket, kértük egyesületünk akkreditációját. Az akkreditációhoz szükséges volt még egy helyszíni látogatás is, amelyet a nemzeti ügynökség munkatársa végzett. Június 11-én került sor a látogatásra: találkozóra került sor a szervezet vezetőségével, megnéztük a leendő székhelyünket, találkoztunk az Esély Alapítvány vezetőségével is (mivel első EVS pályázatunk az Esély Alapítvánnyal közösen lesz leadva)

A látogatás is sikeres volt, így június 23-án már a postaládánkban volt az akkreditációs bizonylat. A kódszámunk 2008-RO-19, az európai adatbázisban pedig itt lehet minket megtalálni.

Még idén szeretnénk leadni az első EVS pályázatunkat, valamint kialakítani a küldéshez szükséges elképzeléseinket, folyamatainkat.
forrás: EGYIK blogja

2008. június 28., szombat

Nyert az EGYIK Ifjúsági TV műsoros pályázata

Most már biztos, hogy lesz "Légy Pozitív" Ifjúsági Műsor Gyergyóban. Nagy örömmel olvastuk a Nemzeti Ügynökség honlapján az áprilisi leadási határidőre érkezett pályázatok eredményhirdetését. Pályázatunk az ifjúsági kezdeményezések alprogramban 78,75 ponttal a 6. helyet szerezte meg.


Kicsit rosszul esett, hogy a februári határidőre beküldött pályázatunkat formai hibák miatt elutasították, viszont ahogy akkor is írtuk nem adtuk fel és újra elküldtük pályázatunkat. Most már sikeresen: 8920 eurós támogatást szereztünk a projektnek.

A projektben csupán az időpontokat alakítottuk át, júliusban kezdünk az előkészítéssel, majd szeptembertől indulna a műsor. Júniusban már megszervezzük az első igényfelmérést az iskolákban. Arra vagyunk kíváncsiak, hogy mit szeretnének nézni a gyergyói fiatalok egy ifjúsági TV műsorban? Hányan nézik a Gyergyó TV-t? Hányan néznek videót neten? Van-e DVD lejátszójuk? Szeretnének-e résztvenni a projektben, csatlakoznának-e a csapatunkhoz?

Az eredmények feldolgozása után majd olyan cégeket keresünk, akik reklámoznának a műsorban, valamint az EGYIK új honlapján, a DVD-ken, a plakátokon, szórólapokon.

Továbbra is a projekt mellett maradunk, elsősorban a műhelymunkák során fogjuk segíteni a csapatot. Júliusban már a Félszigetre fogunk készülni, reméljük ténylegesen megvalósul a partnerség a szervezőkkel, és mehetünk. Az is kemény munka lesz, de a csapat nagyon várja.

Az EGYIK blogján rendszeresen lehet majd olvasni a tévéműsorral kapcsolatos híreket.

2008. május 20., kedd

Civil szervezeti együttműködési lehetőségek

Május 15-én Budapesten a HuMuSz Házban (Hulladék Munkaszövetség) vendégek voltunk egy tréningen, amelynek témája az együttműködés és hálózatosodás volt.

A tréninget a Tanácsadók a Fenttartható Fejlődésért és az Aquaria Vezetési és Személyügyi Tanácsadó Iroda trénere Domschitz Mátyás tartotta. A tréning résztvevői magyarországi civil szervezetek voltak.

Az első gyakorlat, amelyben én is részt vehettem, a közös projektötletek kitalálásáról szólt. Minden résztvevő egy lapra leírta, hogy mi az amivel az egyesülete foglalkozik, mi az a terület amelyhez értenek. A résztvevők ezután rövid páros beszélgetések során kombinálták ezeket a területeket, közös projektek ötleteit találtuk ki.

Én a gyergyói civil szervezeteket képviseltem, igyekeztem olyan ötleteket kitalálni, amelyek valamelyik gyergyói szervezet tevékenységébe beleillik. A szervezetek elsősorban a család illetve a környezet védelmével kapcsolatos tevékenységeket folytatnak, de volt a szervezetek között megyei civil szolgáltató központ, diákvállalkozásokkal foglalkozó egyesület, valamint magyarságkutató alapítvány is.

Itt most azokat a projektötleteket említem meg, melyek kapcsolódnak az általunk is segített egyesületek, alapítványok tevékenységéhez, vagy a vidékfejlesztési elképzelésünkhöz (a nagy tervhez)

Az Esély Alapítvány számára a tatai "Háztűz-örző Nők és Anyák Egyesülete" lehet partner, elsősorban a korai fejlesztési programok megvalósításával kapcsolatosan. Az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központ is tanulhat majd az egyesülettől, mégpedig az Ifjúsági Központban a fiatal családosok számára biztosított programok megvalósításában.

A "Messzelátó Egyesület" 2002 óta vesz részt a Youth in Action programban, ifjúsági cseréket szerveznek, önkénteseket is fogadnak. Az én érdeklődésemet egy bio-kert kialakítása keltette fel. A kert fenntartására EVS önkénteseket fognak fogadni.




A "Hulladék Munkaszövetség" 18 magyar környezetvédő szervezet által alapított független társadalmi szervezet. Oktatási programok a megelőzésért, kampányok a környezetbarátabb hulladékgazdálkodásért a legfőbb tevékenységi területük. Velük a gyergyói környezetvédő egyesületek fejlesztéséhez járulhatunk hozzá. Egyik fő gondolatunk: vajon lehetne-e a hulladékgazdálkodásból (szelektív gyűjtésből) egy kis profitot is termelni a szervezetek fenntartásának elősegítésére. Ezen kívül természetesen az oktatási-megelőzési programokból is tanulhatunk.

A "Magyar Környezeti Nevelési Egyesület" iskolazöldítő programja keltette fel az érdeklődésünket, reméljük sikerül a gyergyói iskolákat is bekapcsolni a programba.

A "Palocsa Egyesület" az "Alcsúti Arborétum" működtetője. Velük a gyergyószentmiklósi "Csiky kert" arborétum kapcsán tudnánk együttműködni. Beszéltünk kölcsönös kertlátogatásról, parkfenntartási tapasztalatok cseréjéről.


A "Junior Achievement Magyarország" képviselőjével diákvállalakozó klub indításáról beszéltünk. Ők segíthetnek képzésben, oktatási anyagok átadásában.


Végül de nem utolsó sorban a "Nyitott Kert Alapítvány" Biokert programjai keltették fel az érdeklődésemet. Ez a program nagyon talál ahhoz, amit itthon a szociális szolgáltató szervezetek körében beszélgettünk egy sérülteket is foglalkoztató biokert létesítéséről.



Reméljük, hogy ezekből az ötletekből minél többet megvalósíthatunk nálunk Gyergyó térségében is. Mi igyekszünk majd mindenféle szakmai segítséget nyújtani ezek megvalósulásához.

Megvan az Esély Alapítvány akkreditációja

Beérett a februári munkánk gyümölcse, az Esély Alapítvány megkapta a tanácsadási és a rehabilitációs szolgáltatásaira az akkreditációt.

A társadalmi problémákból fakadó szociális szükségletek kielégítésére a különböző társadalmi szereplők szociális támogatásokat és szociális szolgáltatásokat működtetnek. A decentralizáció elve alapján a szociális szolgáltatásokat a közösségek szintjén szervezik meg. A helyi önkormányzatok kötelessége a szociális szolgáltatások biztosítása és fejlesztése, a szolgáltatások működtetői azonban lehetnek különböző jogi személyek vagy magánszemélyek is.

Azáltal, hogy a különböző szolgáltatások a kormányzati és köz-szférából, azáltal, hogy különböző szereplők nyújthatnak szociális szolgáltatásokat szükségessé válik, hogy ezek a szolgáltatások megfeleljenek bizonyos minőségi követelményeknek.

A szociális szolgáltatások minőségének biztosítása érdekében hozták létre az akkreditáció intézményét. Akkreditációhoz kötött az önkormányzatokkal való szolgáltatói szerződés megkötése, az állami szubvenció és különböző állami pályázatok megpályázása.

Az Esély Alapítvány mozgássérült gyerekek és fiatalok rehabilitációjával és fejlesztésével foglalkozik, valamint tanácsadást és támogatást biztosít a gyerekek családjai számára. A "Mosoly Földje Program" 2002 óta működik, pályázati valamint saját forrásokból. A továbblépéshez szükséges a nagyobb állami forrásokhoz való pályázás, az önkormányzati forrásokhoz való hozzáférés. Ennek feltétele volt az akkreditáció megszerzése.

Február folyamán készítettük el az alapítvány akkreditációs pályázatát, amelyet májusra bíráltak el véglegesen. Most már az Esély Alapítvány egy akkreditált tanácsadói és rehabilitációs központot működtet a sajátos szükségletű személyek és családjaik számára.

2008. május 18., vasárnap

Nyertes sport pályázatok

Újabb általunk megírt pályázatok nyertek, ezúttal a Hargita megye tanácsának valamint Gyergyószentmiklós helyi tanácsának kiírásain.

A Progym Junior Vipers Sportklub számára két pályázatot, míg a Progym Sportklub számára egy pályázatot készítettünk a közelmúltban. Mindkét egyesület számára a jégkorongbajnokságokban (felnőtt illetve korosztályos bajnokságokban) való részvétel finanszírozására.

A Progym Junior Vipers Sportklub nevében Hargita Megye Tanácsához és Gyergyószentmiklós Megyei Jogú Város Tanácsához is pályáztunk. Előbbi kiírásra a korosztályos csapatok bukaresti kiszállásainak támogatására, utóbbi kiírásra pedig általánosabban a bajnokságokban való részvételre (szállás, étkezés, utazás, felszerelés) valamint a klub honlapjának elkészítésére pályáztunk. A megyei önkormányzatnál 2600 lejt, míg a helyi önkormányzatnál 20.000 lejt hagytak jóvá a klub támogatására.

A Progym Sportklub Jégkorong Szakosztályának évek óta főtámogatója a helyi önkormányzat. Az országos törvénykezés változása miatt azonban minden település pályázatot kell kiírjon a közpénzből nyújtott támogatásokra. Idén mi készítettük el a Progym pályázatát - sikeresen. Az önkormányzat 174.000 lej támogatást ítélt meg a klub számára.

HÍD Képzések májusban

Május 10-én, szombaton, két helyszínen is tartottunk előadást, tréninget.

A Sepsiszentgyörgyi Magyar Diákszövetség (SMDSZ) felkérésére Sepsibesenyőn karrierfejlesztés és önszervező tanulás témakörében tartottunk egy napos tréninget, a diákszövetségben tevékenykedő egyetemisták számára, a Romániai Magyar Középiskolások Országos Szövetsége (MAKOSZ) felkérésére Maroshévízen pedig a motivációról egy előadást.

A "Karrierfejlesztés" tréning elsősorban egyetemistáknak szól. Célja az életvezetéssel, tanulással, karrierszervezéssel kapcsolatos képességek fejlesztése.

A tréning főbb témái: az önszervező tanulás, kompetenciák működése és a kulcskompetenciák, tőketípusok, karrier utak és karrierminták, jövőműhely modell, tőketérkép és kompetenciatérkép készítés, tanulási stílusok és tanulási technikák, önéletrajz készítés stb.

A tréning egynapos változata alatt persze nem lehet mindent alaposan megtapasztalni, megismerni. A résztvevők előbb ráhangoló gyakorlaton idézhették fel mit is tudnak a karrierről, majd különböző modelleket ismerhettek meg (tőketípusok, habitus, mező, a karrierutak és karrier-stratégiák típusai). A programban egymást váltották a csoportos feladatok, modellek bemutatása, játékok, megbeszélések. A tréninget Dániel Botond vezette.

Maroshévízen a MAKOSZ Országos Képzéshétvégét szervezett középiskolás diákvezetők számára. A Köllő Dávid által tartott motivációs előadás során különböző motivációelméleteket és ezek háttereit ismerhették meg a résztvevők.


2008. május 17., szombat

Készítjük az Elmacon kft honlapját

Március folyamán sikerült átadni az elmacon.ro honlapot a megrendelő Elmacon kft-nek.

Az oldal még nincs teljesen feltöltött állapotban, jelenleg is várjuk ügyfelünktől a tartalmi elemeket, azonban már nagyjából elnyerte végleges formáját. Az oldalt négy-nyelvűnek terveztük, elérhető angolul, németül, románul és magyarul. Információkat tartalmaz a cégről, a használt technológiáról, az alapanyagok minőségéről, termékekről, referenciákról. Letölthetőek az árlisták, valamint a telephely megközelíthetőségét ábrázoló térkép is.

Az elmúlt két hónapban 116 látogatást regisztráltunk, a látogatók átlagban közel 4 és fél percet töltenek az oldalon, átlagosan 7.79 oldalt néztek meg. A látogatók 82 százaléka romániai, közel 7 százaléka magyarországi.

Az elmacon oldal még látogatót nem küldött hozzánk, viszont a szerződés értelmében ad-sense reklámokat helyezhettünk el rajta, amelyekre már kaptunk kattintásokat.

Reméljük, hogy még több tartalmi anyagot kapunk, és sikerül az oldalt átadása után is fejleszteni.

Születőben az EGYIK Önkéntes Központja, elkezdődött az akkreditáció

Április elején újabb fontos lépést tettünk meg a nemzetközi önkéntes projektek megvalósítása felé: elküldtük az akkreditációs kérelmünket a Nemzeti Ügynökséghez.

Az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért egyik célja a gyergyói fiatalok bekapcsolása az országos és nemzetközi ifjúsági programokba. Ennek egyik módja a nemzetközi önkéntes projektek lebonyolítása. Az Európai Önkéntes Szolgálat fiatalok nemzetközi önkéntességét segíti elő azáltal, hogy olyan projekteket finanszíroz, amelyekben külföldi önkéntesek vesznek részt.

A projektek lebonyolításához szükség van egy fogadó szervezetre, és a fogadó szervezet részéről egy jó projektre; egy vagy több önkéntes fiatalra; egy küldő szervezetre, aki az önkéntest hivatalosan küldi, esetenként egy koordináló szervezetre, aki részt vesz a projekt lebonyolításában és benyújtja a pályázatot; valamint az Európai Unió finanszírozására, amely biztosítja a projekt majdnem teljes költségeit, annak érdekében, hogy az önkéntes szolgálat, ez a nemzetközi tanulási tapasztalat létrejöhessen.

Tavaly decemberben vettünk részt egy nemzetközi képzésen Brassóban, amelyet olyan szervezetek képviselőinek szerveztek, akik nemzetközi önkéntes projektekkel foglalkoznak, vagy akarnak foglalkozni. (A képzésről a blogon is találtok bejegyzéseket).

A képzésen tanultakat kamatoztatva szeretnénk létrehozni egy Önkéntes Központot, amely elsősorban koordináló de ugyanakkor fogadó és küldő szervezetként is működne. Két fontos célunk van:
  • A gyergyói fiatalok számára lehetőséget adni arra, hogy nemzetközi önkéntes szolgálatban vegyenek részt
  • A gyergyói civil szervezetek számára lehetőséget biztosítani arra, hogy saját tevékenységeikhez és projektjeikhez önkénteseket fogadjanak külföldről
Az Önkéntes Központunk ezeknek a projekteknek a lebonyolítására szakosodna. Minden projektben részt venne, ezért a legnagyobb tapasztalattal rendelkezne a térségben, és ezzel a tapasztalattal segítené az önkéntest fogadni vagy küldeni kívánó szervezeteket.

Április elején készítettük el és postáztuk az akkreditálási kérésünket. Az elkövetkező időszakban előadásokat szeretnénk tartani az Európai Önkéntes Szolgálatról, szeretnénk segíteni az önkéntes projektek kitalálását, lepályázását.


2008. május 4., vasárnap

Öt nyertes pályázat a Communitas Alapítványnál

A Communitas Alapítvány 2008-as tavaszi kiírására négy szervezet nevében adtunk le pályázatot. Minden pályázatunk sikeres volt!

Az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért nevében kettő, az Esély Alapítvány, a Gyergyó Terület Ifjúsági Tanácsa illetve a Tenerum Egyesület számára egy-egy pályázatot készítettünk el a Communitas Alapítvány tavaszi kiírásának határidőjére.

Minden pályázatunk pozitívan lett elbírálva, a Sport Szaktestülettől az EGYIK tavaszi teremfoci kupájának megszervezésére 1500 lejt nyertünk, az Ifjúsági Szaktestülettől pedig összesen 2600 lejt. Az EGYIK Önkéntes-toborzó hétvégéjére 600, az Esély Alapítvány II. Közösségi Báljának reklámanyagaira 500, a Tenerum Egyesület Nagyítós képzéseire szintén 500, míg a Gyergyó Terület Ifjúsági Tanácsa által szervezett Stratégiatervező hétvége - képzésre 1000 lej támogatást szereztünk.

2008. április 10., csütörtök

Támogatószerző körút az Esély Alapítvány számára

Április 9-én elindult az Esély Alapítvány támogatókereső körútja.

Az elmúlt két évben az Esély Alapítvány arra törekedett, hogy a Mosoly Földje program iránt megnövekedett kereslet kielégítésére egy Rehabilitációs Központot hozzunk létre. A kétéves munka megvalósításai ellenére anyagi szempontból nem sikerült közelebb jutni a központ megvalósításához.

Az Alapítvány vezetősége rájött arra, hogy a jelenlegi szervezeti fejlettséghez képest túl nagy lépést jelent a központ létrehozása, módosítani kell a stratégián. Az új irány szerint folyamatos kisebb lépésekkel szeretnék megerősíteni az Alapítványt, és így elérni a célokat.

Az év elején lebonyolított akkreditációs folyamat során is láttuk, hogy az első lépést az Alapítvány fizetett alkalmazottakkal való megerősítése kell jelentse. (Az Alapítványnál jelenleg néhány önkéntes dolgozik). A támogatószerző körút célja, hogy az Alapítvány számára állandó támogatókat gyűjtsünk, akiknek a hozzájárulásából létrehozhatunk egy négyfős fizetett stábot, mely gyógytornászból, szociális munkásból, gyógypedagógusból és egy menedzserből áll.

Az Esély Alapítvánnyal tavaly nyáron kötöttünk szerződést az "Esélyt a háznak, házat az Esélynek" program menedzseléséről. Cégünk felel tehát a központ megvalósításáért. A jelenlegi körutat is mi szervezzük, ugyanakkor várhatóan a körút eredménye számunkra egy újabb menedszment szerződést fog jelenteni.

A körutat április 9-én indítottuk, az első két napban 15 helyi céget kerestünk meg, az eddigi tárgyalások alapján a Metaglob, Server Hargita, Barfer és a Transport Csata Levente kft-t már támogatóink között tudhatjuk. Az elkövetkező hetekben további 40-45 vállalkozást fogunk megkeresni. Az eredményekről majd beszámolunk a blogon.

2008. április 4., péntek

Újabb pályázatot adtunk le az ifjúsági tévéműsor megvalósítására

Az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központ nevében, az április 1-es határidőre, újra beküldtük a "Légy pozitív" Ifjúsági Tévéműsor pályázatát.

Március közepén kaptuk meg a hivatalos értesítést, mely szerint formai hiányosságok miatt elutasították a pályázatunkat. A kezdeti csalódottság után sikerült összegyűlni a csapattal és átbeszélni milyen változtatások szükségesek? Melyek azok a kihívások, amelyek a kezdési dátum eltolódásából adódnak?

Megegyeztünk abban, hogy június folyamán elindítjuk a programot, egy iskolai közvéleménykutatással. A felmérés célja, hogy megismerjük a diákok elvárásait, ötleteit, igényeit: mit szeretnének nézni egy ifjúsági tévéműsorban? Júliusban a Félszigetre készülünk, azzal a csapattal, amelyik jelenleg is a program körül van, valamint elkezdjük megtervezni a média-kampányunkat. Augusztus folyamán fog megtörténni a média-kampány, és a frissen csatlakozó fiatalokkal együtt az első hétvégés műhelymunka. Szeptembertől pedig elkezdődhet a rendszeres munka.

A pályázatot átalakítottuk, újra elkészítettük a pályázati csomagot, és határidőre beküldtük Bukarestbe. Reméljük most már sikeresek leszünk, és kezdődhet a tévéműsorok készítése.

2008. március 29., szombat

Elkezdtük az oktatási portál fejlesztését

A HÍD Képzési Központ keretén belül oktatási portál létrehozását tervezzük.

A "nagy terv" leírásában lehetett olvasni, hogy nekünk az anyagi erőforrások megteremtésében (pályázatírás, finanszírozási kérdések), a projektek kivitelezéséhez nyújtott szakmai tanácsadásban és menedzsmentben, valamint a helyi trénercsapat kialakításában és képzési központ működtetésében van szerepünk.

Az oktatási portál lényegében a képzési tevékenységünk megerősítését és minőségi fejlesztését szolgálja. A portál céljairól, tartalmáról majd a későbbiekben írunk. Az elmúlt hetekben a projekt megtervezésével voltunk elfoglalva, tegnap pedig sikerült továbblépni: elkezdtük a különböző technikai megoldások tesztelését. Telepítettünk egy Moodle illetve egy Dotproject rendszert.

A Moodle lényegében egy online tanuláshoz használt tananyag menedzsment rendszer, a Dotproject pedig egy projektmenedzsment eszköz. Mindkét rendszer nyílt forráskódú, ingyenesen használható. Elsősorban a moodle kapcsolódik az oktatási portál fejlesztéséhez, azt szeretnénk kipróbálni, hogy milyen lehetőségeket biztosít. A dotproject pedig azért lehet hasznos, mert munkatársaink, partnereink több városban, sőt több országban élnek, reméljük sikerül közös munkánkat az alkalmazás segítségével megkönnyíteni.

Az Esély Alapítvány pályázatával sem nyertünk

Február elsejei határidőre két pályázatot adtunk le a Youth in Action programot lebonyolító romániai nemzeti ügynökséghez. Mindkét pályázatot az 1.2-es alprogramhoz, az Ifjúsági Kezdeményezések kategóriában írtuk. Az EGYIK pályázatáról még március elején kaptuk a hivatalos értesítést, hogy formai okok miatt (hiányos dokumentáció) visszautasították, a napokban pedig felkerültek a hivatalos eredmények is az ügynökség honlapjára.

Az Esély Alapítvány pályázata a "Together in Arts" (Együtt a művészetekben) címet viseli. A program célja, hogy az alapítványhoz járó mozgássérült és egészséges gyerekek közösen művészetterápiás műhelyeken illetve színi műhelyen vegyenek részt. A színdarabot valamint a műveszeti műhelyeken készített alkotásokat a sérült személyek világnapján mutattuk volna be. A pályázat lehetőséget ad arra, hogy csoportsegítő szakembereket, műhelyvezetőket is tiszteletdíjban részesítsünk, ezáltal tudtuk volna az alapítványt nem csak tevékenységben hanem szervezetileg is erősíteni.

A pályázatot értékelő szakértők 55.5 pontot adtak a pályázatunknak, amely átmenő pontszám, és ebben a fordulóban a 15. helyre volt elég. Sajnos a rendelkezésre álló összegek a 13. helyezettnél kimerültek, így forráshiány miatt utasították el a pályázatunkat. Ezzel a pontszámmal miénk volt a legjobb Hargita megyei pályázat, de ez kevés vigasz. Várjuk a kiértékelő lapokat, és a következő fordulóra (április 1 vagy legkésőbb június 1) javítva nyújtjuk be a pályázatunkat.


2008. március 28., péntek

Elindult az EGYIK blogja

Elindítottuk az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért blogját.
Az igazi honlapra még várni kell, mivel a honlap elkészítését a tervek szerint a "Légy pozitív" pályázatból finanszíroznánk, de addig is elindítottuk a blogot, hogy népszerűsítsük az egyesületet és a tevékenységét.

Jelenleg a régi eseményekről írunk cikkeket: az ifiközpont megszületésének ötletéről, az első lépésekről, csoportmunkáról, tervezésről, valamint a tavalyi eseményekről. Részletesen fogunk írni a németországi, brassói, máltai képzésekről, napi jelentés szerűen.

Remélhetőleg hamarosan sikerül utolérjük magunkat és a napi történésekről is tudósítani tudunk. A blogot egyelőre mi szerkesztjük, de remélhetőleg, hogy hamarosan be fog kapcsolódni a teremfoci csapatunk vezetője is, illetve majd a "Légy pozitív" ifjúsági tévéműsor szerkesztői is tudósítanak a történésekről.

Az EGYIK blogjának címe: www.ifikozpont.blogspot.com


2008. március 19., szerda

Tanácsadói szerződés a Progym Junior Vipers Sport Klubbal

Az elmúlt héten 5 hónapos tanácsadói szerződést kötöttünk a gyergyószentmiklósi Progym Junior Vipers Sport Klubbal.

A szerződés értelmében a feladatunk egy adatnyilvántartási és adatkezelési terv készítése a klub számára. A terv célja, hogy úgy alakítsuk ki a klub nyilvántartási rendszerét, hogy az adatokat később minél nagyobb mértékben fel lehessen használni a stratégiatervezés illetve a klub fejlesztése során. Megtervezzük a tagnyilvántartási, szponzor-nyilvántartási dokumentumokat (űrlapokat és adatbázisokat), a különböző adatgyűjtési módokat, és az adatok hasznosításának lehetőségeit, folyamatát.

Mindezek mellett a szerződés ideje alatt segítünk a klub hivatalos levelezésének lebonyolításában.

Nem lett sikeres a "Légy pozitív" pályázat

A napokban kaptuk a hivatalos értesítést, hogy a Youth in Action programhoz február elsejei határidővel leadott "Légy pozitív" Ifjúsági Tévéműsor-os pályázatunkat nem fogadták el. :-(

A helyzet ugyanis az volt, hogy az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központ bejegyzésére csak február 4-én került sor, és a végleges bírósági végzést csak 9-én kaptuk kézhez. Az ügynökség javaslatára a pályázathoz mellékeltük a rendelkezésre álló meglévő iratainkat (hitelesített alapszabályzat) illetve egy hivatalos indoklást, melyben leírtuk a jelenlegi helyzetünket és vállaltuk, hogy egy hónapon belül pótoljuk a hiányzó iratokat (ahogy ezt a partnernyilatkozatoknál is szokás). Sajnos idén már bőven volt leadott pályázat, és ezt az indoklást nem fogadta el az Ügynökség, így amit tehetünk az, hogy a projektet átalakítva az április 1-es határidővel újra próbálkozunk. Ezt fogjuk tenni :-)

Hogy is indulhatna találóbban egy pozitív gondolkodás eszmeiségével kapcsolatos projekt, minthogy kivágják a pályázatunkat? ;-)

2008. március 18., kedd

Készül a GYTIT stratégiája

Február 9-10-én tartotta a Gyergyó Terület Ifjúsági Tanácsa az első stratégiatervező hétvégéjét. A csoportmunkát mi vezettük, ugyanakkor a szervezet minket bízott meg a stratégiai terv elkészítésével is.

A hétvége során a tagszervezetek képviselői kicsit közelebbről megismerkedtek egymással, majd a stratégiatervező csoportmunkák során számbavettük a tagszervezetek problémáit, összegyűjtöttük az ideális ernyőszervezet jellemzőit, és ezáltal kifejeztük elvárásainkat a GYTIT iránt, majd elemeztük a GYTIT jelenlegi helyzetét: erősségeit, gyengeségeit, lehetőségeket, veszélyeket. Vitáztunk továbbá a szervezet átalakításáról illetve a politikai szerepvállalásról.

A hétvége anyagait felhasználva készült el a stratégia első három fejezetének munkaanyaga.

Az első három fejezet tartalma:
  • A stratégiai terv kidolgozási folyamatának leírása
  • A GYTIT helyzetének leírása (a csoportmunka anyagainak feldolgozása: problémák, ideális jellemzők-elvárások, helyzetfeltárás)
  • A fejlesztési területek és a prioritások meghatározása.
A munkaanyagot március 11-én töltöttük fel az oldalra, hogy a tagszervezetek illetve az érdeklődő fiatalok véleményezni tudják. Meghirdettük a térség levelezőlistáin (fiatal-gyergyó, civil-gyergyó, gyergyóért), volt is eredménye, mivel az elkövetkező négy napban 68-an nézték meg az oldalt, visszajelzés is érkezett. Mivel a GYTIT oldalát mi fejlesszük, elhelyezhettünk reklámot is illetve egy linket a partnerek linkjei között, és külön örülhettünk annak, hogy a látogatók közül 9-en a mi oldalunkra is átkattintottak és nézelődtek egy kicsit (átlagosan 3,4 oldal/látogatás, átlag 1 perces látogatások) .

A stratégia szövege innen letölthető.

2008. március 16., vasárnap

Helyünk a világban - Küldetésünk

Azt már megalakulásunkkor tudtuk, hogy fejleszteni szeretnénk. Civil szférában, diákmozgalomban nevelkedve mi másra is gondolhattunk volna? Személyiségfejlesztés, közösségfejlesztés, szervezetfejlesztés, csoportmunkák, projektek, célcsoport, közösségi igényekre és problémákra való válaszadás, projektek, pályázatok - a mindennapi életünk részeit képezték és képezik azóta is. Az egyetemet befejezve pedig szükség volt egy olyan keretre, háttérre, amely lehetővé teszi, hogy fejlesztéssel foglalkozzunk, ugyanakkor kellő szabadságot is biztosít, illetve lehetőséget arra, hogy mindezzel az anyagi biztonságunkat is megteremtsük.

Kellett egy kis idő, míg sikerült megfogalmazni a honlapon olvasható ideális jövőképet, küldetésünket, meghatározni a célterületeket és a tevékenységeket, hogy mivel is foglalkozzunk. Itt még elég általános volt ez a jövőkép, küldetés.

Aztán úgy alakult, hogy február elején, az elmúlt másfél-két év különböző képzésein tanultak, a szakmai és baráti beszélgetések, találkozások, a közös tervezések, álmodozások, ötletelések eredményei összeálltak egy "Nagy Terv"-vé. :-)

Miről is szól ez a Nagy Terv?

Szeretnénk egy olyan műhelyt, szerveződést, intézményhálót létrehozni, amely fejlesztési projekteket generál elsősorban nálunk, a Gyergyói-medencében, Székelyföldön, Erdélyben. Nem is akármilyen fejlesztési projekteket szeretnénk, hanem olyanokat, amelyek napjaink legaktuálisabb kérdései, legnagyobb kihívásai, a főáramot jelentő eszemrendszerekben fogannak: a tanulószervezetek, tudás alapú társadalom, tudás alapú gazdaság, környezettudatos gondolkodás, fenntartható fejlődés, megújuló energiaforrások, szociális gazdaság szellemiségében.


Mire van szükség egy ilyen rendszerhez?

Szervezeti hálóra-intézményi háttérre, tudást hozókra-képzőkre, ötletekre és megvalósítókra, anyagi erőforrásokra, kapcsolatokra, presztízs-tőkére.

A szervezeti hálót a helyi civil szervezetek, közintézmények, vállalkozások társulása jelentené. Az egyes szervezetek különböző területeken lehetnek érdekeltek:
  • Esély Alapítvány: szociális gazdaság, civil szervezetek fenntarthatósága, mozgássérültek munkaerőpiaci integrációja
  • Naturland Alapítvány, Amőba Öko Központ: környezetvédelem, környezettudatos életmód, fenntartható fejlődés
  • Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért: ifjúsági és oktatási programok, tanuló szervezetek, fiatalok képzése
  • Önkormányzatok, közintézmények: közösségfejlesztés, vidékfejlesztés
  • Vállalkozások: gazdaságfejlesztés
Elképzelésünk szerint első lépésben egy fejlesztői műhelyt hozhatnánk létre, ez a műhely később intézményesülhet. Két olyan intézményt is létehozhatnánk városunkban, amelyek a tanuló szervezetek és a fenntartható fejlődés témakörében dolgoznak és világszintű hálózatban működnek. Ezen hálózatoknak még nincs romániai képviselőjük, tagszervezetük.

A tudáshozók szerepében azokra a képzőkre, partnereinkre, barátainkra számítunk, akik ezeken a területeken tevékenykednek, fejlesztenek. Szeretnénk, ha részt vennének / részt vennétek ennek a tervnek a kidolgozásában és megvalósításában. Kikre is gondoltunk mi? (Elég nehéz ez a bemutatás, ezért megkérlek nyugodtan javítsatok ki ;-) )

A képzési programokban eleinte rájuk számítunk, később pedig helyi trénerek csapatára.

A megvalósítók azok a személyek, akik fejleszteni szeretnének, itt elsősorban arra gondoltunk, hogy a fiatal korosztályt szólítanánk meg, hogy vegyenek részt a műhely munkájában. A fenti tudásterületeken szervezett képzések, képzéssorozatok, oktatási programok résztvevői elsősorban a fiatalok lennének. Ezeken a képzéseken és műhelyeken születhetnek az ötletek, amelyeket fejlesztési projektekké alakíthatunk.

Hol a mi helyünk?

A Logical Framework-kel az anyagi erőforrások megteremtésében (pályázatírás, finanszírozási kérdések), a projektek kivitelezéséhez nyújtott szakmai tanácsadásban és menedzsmentben, valamint a helyi trénercsapat kialakításában és képzési központ működtetésében vennénk részt.

A Nagy Terv megvalósításának lépései:
  • Az első, sőt talán nulladik lépés a műhelyben résztvevő szervezetek megerősítése és fejlesztése. Ahhoz, hogy igazán erős partnerség jöhessen létre, jól működő szervezetekre is szükség van. Az Esély Alapítvány valamint az EGYIK (Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért) fejlesztésében jelenleg is részt veszünk, ugyanakkor szívesen foglalkozunk majd a többi partnerünk segítésével is (Itt a blogon is lesznek olyan bejegyzések, amelyek ezzel a fejlesztői tevékenységgel kapcsolatosak)
  • A műhely létrehozásakor arra gondoltunk, hogy indulhatnánk különböző előadások sorozatával, képzésekkel. Talán eleinte még havi előadások is megtennék, amelyek során körüljárnánk a fenti témákat. Itt a tudás-hozókra számítunk, akik tréningeket illetve előadásokat tarthatnának (a műhely részére, a helyi közösség, illetve a fiatalok számára). A tréningek a műhelytagok képességeit fejlesztenék, az előadások pedig ezt a gondolkodásmódot, értékeket, modelleket, módszereket népszerűsítenék, felkelthetik az érdeklődés a műhely munkája iránt.
  • Különböző oktatási és képzési programok segítségével újabb és újabb személyeket vonhatunk be a műhely munkájába, indíthatunk fejlesztési programokat, valamint megtehetjük a szükséges lépéseket az intézmények létrehozása felé.
Mi az ami már megtörtént?

  • Folyamatban van az Esély Alapítvány szociális szolgáltatásának akkreditációja, illetve támogatók szerzése annak érdekében, hogy szakembereket lehessen alkalmazni az alapítványhoz. Dolgozunk a Rehabilitációs és Egészségmegörző Központ létrehozásán.
  • Bejegyeztük az EGYIK-et, hamarosan két pályázatot adunk le a Youth in Action programhoz, az egyik egy ifjúsági tv-műsor létrehozásáról szól (a pályázat kész van), a másik pedig egy Gyergyó-medence szintű ifjúságkutatás megvalósításáról és előadássorozatról szól. Az ifjúságkutatás az első lépés az Ifjúsági Központ létrehozása felé.
  • Comenius pályázatot nyújtottunk be a Tüskevár Általános Iskola, Szakiskola és Speciális Szakiskola - Rogers Személyközpontú Oktatásért Alapítvány - a baktakéki Körzeti Általános Iskola - Tanuló Szervezetek a Fenntarthatóságért Alapítvány (Magyarország), a Vaskertes Általános Iskola és az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért (Románia) valamint a Basicschool Amby és a Natuurlijk Leren Guus Geisen (Hollandia) partnerségében. A pályázat célja a tanulószervezet modell meghonosítása a magyarországi és romániai iskolákban. A projekt folytatásaként az EGYIK projektjeként az általános iskolai projektet kiegészítve középiskolai tanulócsoportokat szeretnénk indítani, valamint egyetemistákat képeznénk annak érdekében, hogy ezeket a középiskolás szerveződéseket segítsék.
  • A Logical Framework keretén belül dolgozunk a képzési központ kialakításán.
  • A Nagy Terv megvalósításában ennek a blognak is komoly szerepe van, úgy gondoltuk, hogy kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy ezen keresztül tartsuk egymással a kapcsolatot, véleményeket, ötleteket osszunk meg, alakítgassuk, tökéletesítgessük a tervünket.
Nos, így nézne ki a mi "Nagy Terv"-ünk. Sok személynek és szervezetnek vannak nagy tervei, a miénk erről szólna. Vagy valami ilyesmiről, lássuk még mit tudunk kihozni közösen ezekből a gondolatokból.

2008. március 15., szombat

Elindultunk

Lassan ideje volt megjelenjünk a világhálón. Másfél éves tevékenység után elkészítettük a Logical Framework honlapját, és ha már elkezdtük megmutatni magunkat, létrehoztunk egy blogot is. Itt majd írunk mindenféle történésről, ötletekről, tervekről, megvalósulásokról, ami velünk illetve projektjeinkkel, partnereinkkel kapcsolatos. Jó lesz ez a blog visszakövetni a tevékenységünket, ugyanakkor mivel kíváncsiak vagyunk különböző véleményekre, itt a blogon fogadhatjuk is őket. Akkor vágjunk bele!...