2008. március 29., szombat

Elkezdtük az oktatási portál fejlesztését

A HÍD Képzési Központ keretén belül oktatási portál létrehozását tervezzük.

A "nagy terv" leírásában lehetett olvasni, hogy nekünk az anyagi erőforrások megteremtésében (pályázatírás, finanszírozási kérdések), a projektek kivitelezéséhez nyújtott szakmai tanácsadásban és menedzsmentben, valamint a helyi trénercsapat kialakításában és képzési központ működtetésében van szerepünk.

Az oktatási portál lényegében a képzési tevékenységünk megerősítését és minőségi fejlesztését szolgálja. A portál céljairól, tartalmáról majd a későbbiekben írunk. Az elmúlt hetekben a projekt megtervezésével voltunk elfoglalva, tegnap pedig sikerült továbblépni: elkezdtük a különböző technikai megoldások tesztelését. Telepítettünk egy Moodle illetve egy Dotproject rendszert.

A Moodle lényegében egy online tanuláshoz használt tananyag menedzsment rendszer, a Dotproject pedig egy projektmenedzsment eszköz. Mindkét rendszer nyílt forráskódú, ingyenesen használható. Elsősorban a moodle kapcsolódik az oktatási portál fejlesztéséhez, azt szeretnénk kipróbálni, hogy milyen lehetőségeket biztosít. A dotproject pedig azért lehet hasznos, mert munkatársaink, partnereink több városban, sőt több országban élnek, reméljük sikerül közös munkánkat az alkalmazás segítségével megkönnyíteni.

Az Esély Alapítvány pályázatával sem nyertünk

Február elsejei határidőre két pályázatot adtunk le a Youth in Action programot lebonyolító romániai nemzeti ügynökséghez. Mindkét pályázatot az 1.2-es alprogramhoz, az Ifjúsági Kezdeményezések kategóriában írtuk. Az EGYIK pályázatáról még március elején kaptuk a hivatalos értesítést, hogy formai okok miatt (hiányos dokumentáció) visszautasították, a napokban pedig felkerültek a hivatalos eredmények is az ügynökség honlapjára.

Az Esély Alapítvány pályázata a "Together in Arts" (Együtt a művészetekben) címet viseli. A program célja, hogy az alapítványhoz járó mozgássérült és egészséges gyerekek közösen művészetterápiás műhelyeken illetve színi műhelyen vegyenek részt. A színdarabot valamint a műveszeti műhelyeken készített alkotásokat a sérült személyek világnapján mutattuk volna be. A pályázat lehetőséget ad arra, hogy csoportsegítő szakembereket, műhelyvezetőket is tiszteletdíjban részesítsünk, ezáltal tudtuk volna az alapítványt nem csak tevékenységben hanem szervezetileg is erősíteni.

A pályázatot értékelő szakértők 55.5 pontot adtak a pályázatunknak, amely átmenő pontszám, és ebben a fordulóban a 15. helyre volt elég. Sajnos a rendelkezésre álló összegek a 13. helyezettnél kimerültek, így forráshiány miatt utasították el a pályázatunkat. Ezzel a pontszámmal miénk volt a legjobb Hargita megyei pályázat, de ez kevés vigasz. Várjuk a kiértékelő lapokat, és a következő fordulóra (április 1 vagy legkésőbb június 1) javítva nyújtjuk be a pályázatunkat.


2008. március 28., péntek

Elindult az EGYIK blogja

Elindítottuk az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért blogját.
Az igazi honlapra még várni kell, mivel a honlap elkészítését a tervek szerint a "Légy pozitív" pályázatból finanszíroznánk, de addig is elindítottuk a blogot, hogy népszerűsítsük az egyesületet és a tevékenységét.

Jelenleg a régi eseményekről írunk cikkeket: az ifiközpont megszületésének ötletéről, az első lépésekről, csoportmunkáról, tervezésről, valamint a tavalyi eseményekről. Részletesen fogunk írni a németországi, brassói, máltai képzésekről, napi jelentés szerűen.

Remélhetőleg hamarosan sikerül utolérjük magunkat és a napi történésekről is tudósítani tudunk. A blogot egyelőre mi szerkesztjük, de remélhetőleg, hogy hamarosan be fog kapcsolódni a teremfoci csapatunk vezetője is, illetve majd a "Légy pozitív" ifjúsági tévéműsor szerkesztői is tudósítanak a történésekről.

Az EGYIK blogjának címe: www.ifikozpont.blogspot.com


2008. március 19., szerda

Tanácsadói szerződés a Progym Junior Vipers Sport Klubbal

Az elmúlt héten 5 hónapos tanácsadói szerződést kötöttünk a gyergyószentmiklósi Progym Junior Vipers Sport Klubbal.

A szerződés értelmében a feladatunk egy adatnyilvántartási és adatkezelési terv készítése a klub számára. A terv célja, hogy úgy alakítsuk ki a klub nyilvántartási rendszerét, hogy az adatokat később minél nagyobb mértékben fel lehessen használni a stratégiatervezés illetve a klub fejlesztése során. Megtervezzük a tagnyilvántartási, szponzor-nyilvántartási dokumentumokat (űrlapokat és adatbázisokat), a különböző adatgyűjtési módokat, és az adatok hasznosításának lehetőségeit, folyamatát.

Mindezek mellett a szerződés ideje alatt segítünk a klub hivatalos levelezésének lebonyolításában.

Nem lett sikeres a "Légy pozitív" pályázat

A napokban kaptuk a hivatalos értesítést, hogy a Youth in Action programhoz február elsejei határidővel leadott "Légy pozitív" Ifjúsági Tévéműsor-os pályázatunkat nem fogadták el. :-(

A helyzet ugyanis az volt, hogy az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központ bejegyzésére csak február 4-én került sor, és a végleges bírósági végzést csak 9-én kaptuk kézhez. Az ügynökség javaslatára a pályázathoz mellékeltük a rendelkezésre álló meglévő iratainkat (hitelesített alapszabályzat) illetve egy hivatalos indoklást, melyben leírtuk a jelenlegi helyzetünket és vállaltuk, hogy egy hónapon belül pótoljuk a hiányzó iratokat (ahogy ezt a partnernyilatkozatoknál is szokás). Sajnos idén már bőven volt leadott pályázat, és ezt az indoklást nem fogadta el az Ügynökség, így amit tehetünk az, hogy a projektet átalakítva az április 1-es határidővel újra próbálkozunk. Ezt fogjuk tenni :-)

Hogy is indulhatna találóbban egy pozitív gondolkodás eszmeiségével kapcsolatos projekt, minthogy kivágják a pályázatunkat? ;-)

2008. március 18., kedd

Készül a GYTIT stratégiája

Február 9-10-én tartotta a Gyergyó Terület Ifjúsági Tanácsa az első stratégiatervező hétvégéjét. A csoportmunkát mi vezettük, ugyanakkor a szervezet minket bízott meg a stratégiai terv elkészítésével is.

A hétvége során a tagszervezetek képviselői kicsit közelebbről megismerkedtek egymással, majd a stratégiatervező csoportmunkák során számbavettük a tagszervezetek problémáit, összegyűjtöttük az ideális ernyőszervezet jellemzőit, és ezáltal kifejeztük elvárásainkat a GYTIT iránt, majd elemeztük a GYTIT jelenlegi helyzetét: erősségeit, gyengeségeit, lehetőségeket, veszélyeket. Vitáztunk továbbá a szervezet átalakításáról illetve a politikai szerepvállalásról.

A hétvége anyagait felhasználva készült el a stratégia első három fejezetének munkaanyaga.

Az első három fejezet tartalma:
  • A stratégiai terv kidolgozási folyamatának leírása
  • A GYTIT helyzetének leírása (a csoportmunka anyagainak feldolgozása: problémák, ideális jellemzők-elvárások, helyzetfeltárás)
  • A fejlesztési területek és a prioritások meghatározása.
A munkaanyagot március 11-én töltöttük fel az oldalra, hogy a tagszervezetek illetve az érdeklődő fiatalok véleményezni tudják. Meghirdettük a térség levelezőlistáin (fiatal-gyergyó, civil-gyergyó, gyergyóért), volt is eredménye, mivel az elkövetkező négy napban 68-an nézték meg az oldalt, visszajelzés is érkezett. Mivel a GYTIT oldalát mi fejlesszük, elhelyezhettünk reklámot is illetve egy linket a partnerek linkjei között, és külön örülhettünk annak, hogy a látogatók közül 9-en a mi oldalunkra is átkattintottak és nézelődtek egy kicsit (átlagosan 3,4 oldal/látogatás, átlag 1 perces látogatások) .

A stratégia szövege innen letölthető.

2008. március 16., vasárnap

Helyünk a világban - Küldetésünk

Azt már megalakulásunkkor tudtuk, hogy fejleszteni szeretnénk. Civil szférában, diákmozgalomban nevelkedve mi másra is gondolhattunk volna? Személyiségfejlesztés, közösségfejlesztés, szervezetfejlesztés, csoportmunkák, projektek, célcsoport, közösségi igényekre és problémákra való válaszadás, projektek, pályázatok - a mindennapi életünk részeit képezték és képezik azóta is. Az egyetemet befejezve pedig szükség volt egy olyan keretre, háttérre, amely lehetővé teszi, hogy fejlesztéssel foglalkozzunk, ugyanakkor kellő szabadságot is biztosít, illetve lehetőséget arra, hogy mindezzel az anyagi biztonságunkat is megteremtsük.

Kellett egy kis idő, míg sikerült megfogalmazni a honlapon olvasható ideális jövőképet, küldetésünket, meghatározni a célterületeket és a tevékenységeket, hogy mivel is foglalkozzunk. Itt még elég általános volt ez a jövőkép, küldetés.

Aztán úgy alakult, hogy február elején, az elmúlt másfél-két év különböző képzésein tanultak, a szakmai és baráti beszélgetések, találkozások, a közös tervezések, álmodozások, ötletelések eredményei összeálltak egy "Nagy Terv"-vé. :-)

Miről is szól ez a Nagy Terv?

Szeretnénk egy olyan műhelyt, szerveződést, intézményhálót létrehozni, amely fejlesztési projekteket generál elsősorban nálunk, a Gyergyói-medencében, Székelyföldön, Erdélyben. Nem is akármilyen fejlesztési projekteket szeretnénk, hanem olyanokat, amelyek napjaink legaktuálisabb kérdései, legnagyobb kihívásai, a főáramot jelentő eszemrendszerekben fogannak: a tanulószervezetek, tudás alapú társadalom, tudás alapú gazdaság, környezettudatos gondolkodás, fenntartható fejlődés, megújuló energiaforrások, szociális gazdaság szellemiségében.


Mire van szükség egy ilyen rendszerhez?

Szervezeti hálóra-intézményi háttérre, tudást hozókra-képzőkre, ötletekre és megvalósítókra, anyagi erőforrásokra, kapcsolatokra, presztízs-tőkére.

A szervezeti hálót a helyi civil szervezetek, közintézmények, vállalkozások társulása jelentené. Az egyes szervezetek különböző területeken lehetnek érdekeltek:
  • Esély Alapítvány: szociális gazdaság, civil szervezetek fenntarthatósága, mozgássérültek munkaerőpiaci integrációja
  • Naturland Alapítvány, Amőba Öko Központ: környezetvédelem, környezettudatos életmód, fenntartható fejlődés
  • Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért: ifjúsági és oktatási programok, tanuló szervezetek, fiatalok képzése
  • Önkormányzatok, közintézmények: közösségfejlesztés, vidékfejlesztés
  • Vállalkozások: gazdaságfejlesztés
Elképzelésünk szerint első lépésben egy fejlesztői műhelyt hozhatnánk létre, ez a műhely később intézményesülhet. Két olyan intézményt is létehozhatnánk városunkban, amelyek a tanuló szervezetek és a fenntartható fejlődés témakörében dolgoznak és világszintű hálózatban működnek. Ezen hálózatoknak még nincs romániai képviselőjük, tagszervezetük.

A tudáshozók szerepében azokra a képzőkre, partnereinkre, barátainkra számítunk, akik ezeken a területeken tevékenykednek, fejlesztenek. Szeretnénk, ha részt vennének / részt vennétek ennek a tervnek a kidolgozásában és megvalósításában. Kikre is gondoltunk mi? (Elég nehéz ez a bemutatás, ezért megkérlek nyugodtan javítsatok ki ;-) )

A képzési programokban eleinte rájuk számítunk, később pedig helyi trénerek csapatára.

A megvalósítók azok a személyek, akik fejleszteni szeretnének, itt elsősorban arra gondoltunk, hogy a fiatal korosztályt szólítanánk meg, hogy vegyenek részt a műhely munkájában. A fenti tudásterületeken szervezett képzések, képzéssorozatok, oktatási programok résztvevői elsősorban a fiatalok lennének. Ezeken a képzéseken és műhelyeken születhetnek az ötletek, amelyeket fejlesztési projektekké alakíthatunk.

Hol a mi helyünk?

A Logical Framework-kel az anyagi erőforrások megteremtésében (pályázatírás, finanszírozási kérdések), a projektek kivitelezéséhez nyújtott szakmai tanácsadásban és menedzsmentben, valamint a helyi trénercsapat kialakításában és képzési központ működtetésében vennénk részt.

A Nagy Terv megvalósításának lépései:
  • Az első, sőt talán nulladik lépés a műhelyben résztvevő szervezetek megerősítése és fejlesztése. Ahhoz, hogy igazán erős partnerség jöhessen létre, jól működő szervezetekre is szükség van. Az Esély Alapítvány valamint az EGYIK (Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért) fejlesztésében jelenleg is részt veszünk, ugyanakkor szívesen foglalkozunk majd a többi partnerünk segítésével is (Itt a blogon is lesznek olyan bejegyzések, amelyek ezzel a fejlesztői tevékenységgel kapcsolatosak)
  • A műhely létrehozásakor arra gondoltunk, hogy indulhatnánk különböző előadások sorozatával, képzésekkel. Talán eleinte még havi előadások is megtennék, amelyek során körüljárnánk a fenti témákat. Itt a tudás-hozókra számítunk, akik tréningeket illetve előadásokat tarthatnának (a műhely részére, a helyi közösség, illetve a fiatalok számára). A tréningek a műhelytagok képességeit fejlesztenék, az előadások pedig ezt a gondolkodásmódot, értékeket, modelleket, módszereket népszerűsítenék, felkelthetik az érdeklődés a műhely munkája iránt.
  • Különböző oktatási és képzési programok segítségével újabb és újabb személyeket vonhatunk be a műhely munkájába, indíthatunk fejlesztési programokat, valamint megtehetjük a szükséges lépéseket az intézmények létrehozása felé.
Mi az ami már megtörtént?

  • Folyamatban van az Esély Alapítvány szociális szolgáltatásának akkreditációja, illetve támogatók szerzése annak érdekében, hogy szakembereket lehessen alkalmazni az alapítványhoz. Dolgozunk a Rehabilitációs és Egészségmegörző Központ létrehozásán.
  • Bejegyeztük az EGYIK-et, hamarosan két pályázatot adunk le a Youth in Action programhoz, az egyik egy ifjúsági tv-műsor létrehozásáról szól (a pályázat kész van), a másik pedig egy Gyergyó-medence szintű ifjúságkutatás megvalósításáról és előadássorozatról szól. Az ifjúságkutatás az első lépés az Ifjúsági Központ létrehozása felé.
  • Comenius pályázatot nyújtottunk be a Tüskevár Általános Iskola, Szakiskola és Speciális Szakiskola - Rogers Személyközpontú Oktatásért Alapítvány - a baktakéki Körzeti Általános Iskola - Tanuló Szervezetek a Fenntarthatóságért Alapítvány (Magyarország), a Vaskertes Általános Iskola és az Egyesület a Gyergyói Ifjúsági Központért (Románia) valamint a Basicschool Amby és a Natuurlijk Leren Guus Geisen (Hollandia) partnerségében. A pályázat célja a tanulószervezet modell meghonosítása a magyarországi és romániai iskolákban. A projekt folytatásaként az EGYIK projektjeként az általános iskolai projektet kiegészítve középiskolai tanulócsoportokat szeretnénk indítani, valamint egyetemistákat képeznénk annak érdekében, hogy ezeket a középiskolás szerveződéseket segítsék.
  • A Logical Framework keretén belül dolgozunk a képzési központ kialakításán.
  • A Nagy Terv megvalósításában ennek a blognak is komoly szerepe van, úgy gondoltuk, hogy kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy ezen keresztül tartsuk egymással a kapcsolatot, véleményeket, ötleteket osszunk meg, alakítgassuk, tökéletesítgessük a tervünket.
Nos, így nézne ki a mi "Nagy Terv"-ünk. Sok személynek és szervezetnek vannak nagy tervei, a miénk erről szólna. Vagy valami ilyesmiről, lássuk még mit tudunk kihozni közösen ezekből a gondolatokból.

2008. március 15., szombat

Elindultunk

Lassan ideje volt megjelenjünk a világhálón. Másfél éves tevékenység után elkészítettük a Logical Framework honlapját, és ha már elkezdtük megmutatni magunkat, létrehoztunk egy blogot is. Itt majd írunk mindenféle történésről, ötletekről, tervekről, megvalósulásokról, ami velünk illetve projektjeinkkel, partnereinkkel kapcsolatos. Jó lesz ez a blog visszakövetni a tevékenységünket, ugyanakkor mivel kíváncsiak vagyunk különböző véleményekre, itt a blogon fogadhatjuk is őket. Akkor vágjunk bele!...